Förslaget till ny migrationslagstiftning skulle få allvarliga humanitära konsekvenser

Jämfört med den ordinarie utlänningslagen innebär lagförslaget en rad inskränkningar vad gäller möjligheter till uppehållstillstånd, till familjeåterförening och i slutändan till permanent uppehållstillstånd. Förslaget ger även begränsade möjligheter till undantag.
- Röda Korsets sammantagna bedömning är att delar av förslaget riskerar att leda till familjesplittring, försvåra för att ge tillstånd i särskilt ömmande fall och försvåra och förlänga integration och etablering i Sverige, säger Martin Ärnlöv, generalsekreterare Svenska Röda Korset.Inför förlängningen av tillfälliga lagen ansåg Svenska Röda Korset att regeringen borde ha utvärderat den tillfälliga lagens ändamålsenlighet och humanitära konsekvenser. Detta har tyvärr inte heller gjorts inför aktuellt förslag.
- Det oroar mig att man i förslaget inte drar lärdom av misstagen man gjorde med den tillfälliga lagen. I så pass livsavgörande frågor som förslaget hanterar anser Röda Korset att det krävs betydligt mer analys och evidens. Generellt bör det också införas fler möjligheter till undantag för att undvika orimliga humanitära konsekvenser, säger Martin Ärnlöv.
Röda Korsets synpunkter i urval
- Röda Korset har visat att höga krav på lön och bostadsstorlek för familjeåterförening leder till att barn och föräldrar splittras under lång tid. Därför avstyrker Svenska Röda Korset kommitténs förslag att det som huvudregel ska ställas ett försörjningskrav vid familjeåterförening. Om ett sådant förslag ändå blir permanent bör det i situationer där det framstår som olämpligt att ställa upp ett försörjningskrav vara möjligt att göra undantag när det finns särskilda skäl.
- Svenska Röda Korset möter redan idag barn som kommit på anknytning till sina föräldrar med tidsbegränsade uppehållstillstånd. Under tiden deras tidsbegränsade tillstånd löper hinner många av dem fylla 18 år och får då avslag på sin förlängningsansökan då anknytningen inte anses kvarstå trots att familjekonstellationen är intakt. Förslaget från kommittén riskerar medföra orimliga konsekvenser för barn som hinner hinna fylla 18 år under tillståndstiden. Om det ska införas bestämmelser likt den nu förslagna är det av yttersta vikt att det införs en ventil i syfte att undvika familjesplittring.
- Korta, tidsbegränsade uppehållstillstånd riskerar att öka den psykiska ohälsan, leda till att människor får sämre tillgång till vård och försvåra etablering. Svenska Röda Korset avstyrker därför Migrationskommitténs förslag att ett uppehållstillstånd som regel ska vara tidsbegränsat vid det första beslutstillfället. Om tidsbegränsade uppehållstillstånd införs som huvudregel bör de vara lika långa för flyktingar och alternativt skyddsbehövande och inte vara kortare än medellängden i EU. Om tidsbegränsade uppehållstillstånd införs som huvudregel bör det finnas fler undantag än för kvotflyktingar.
- Försörjnings-, språk- och samhällskunskapskrav för permanent uppehållstillstånd skulle innebära en genomgripande förändring av svensk migrationspolitik. Sådana krav bör inte införas utan noggrann utredning och beredning, med en analys av konsekvenserna för de enskilda som berörs och hur etableringen och integrationen skulle påverkas.
- Första januari 2020 blev Barnkonventionen svensk lag och Svenska Röda Korset anser att det är extra angeläget att lagstiftaren föreslår en lagstiftning som säkerställer barnets rättigheter på ett tydligt sätt. Det borde därför vara självklart att i vart fall föreslå en återgång till att det ska vara möjligt att ge uppehållstillstånd för barn om ”särskilda skäl” föreligger.
Bilder


Länkar
Om
Röda Korset finns över hela världen. Tack vare miljontals volontärer når vi fram till människor i kriser och katastrofer, även när det är svårt. Vi kämpar för att rädda liv och ge hopp, överallt och varje dag.
Följ Röda korset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Röda korset
Ny rapport: Över 100 organisationer vittnar om att fler behöver hjälp8.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sju av tio organisationer ser en ökad social och ekonomisk utsatthet de senaste tre åren – tre av fyra tror det blir värre. Det visar en ny rapport av Svenska Röda Korset. Rapporten bygger på svar från 109 organisationer i alla Sveriges län.
Intensivt hjälparbete efter översvämningarna i Asien4.12.2025 13:48:15 CET | Pressmeddelande
Röda Korset och Röda Halvmånen står i främsta ledet för hjälpinsatserna efter de svåra översvämningarna i Asien. Över en miljon människor är drabbade.
Sex av tio oroade för extremväder – Sverige anses dåligt förberett19.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sex av tio svenskar oroar sig för skogsbränder, översvämningar och torka. Det visar en ny undersökning från Hyresgästföreningen och Röda Korset, gjord av Indikator. Trots det tycker många att Sverige gör för lite för att förebygga klimatkrisens konsekvenser. Åtta av tio vill att staten investerar mer i förebyggande åtgärder mot klimatrelaterade kriser.
Nu blir historien om Vita bussarna tillgänglig för fler7.11.2025 14:28:46 CET | Pressmeddelande
I år är det 80 år sedan tusentals människor kom till Sverige med de Vita bussarna. I ett samarbete mellan Svenska Röda Korset och Sveriges museum om Förintelsen kan du nu samlat och digitalt ta del av berättelser, fotografier och dokument från räddningsaktionen våren 1945. Du kan också fördjupa dig i historien genom en programserie och ett nytt pedagogiskt material.
Fasansfull situation i Sudan förvärras7.11.2025 12:21:07 CET | Pressmeddelande
Läget i Sudan blir alltmer akut. Mer än två års konflikt i Sudan har eskalerat till en fasansfull nivå. Striderna, våldet och förstörelsen drabbar befolkningen i hela landet. I regionen Darfur och staden Al-Fasher har människor tvingats leva under belägring i mer än ett års tid och staden har nu intagits.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
